Zmarł Janusz Oster, Przyjaciel Grunwaldu

Dzisiaj dotarła do nas smutna wiadomość. W wieku 78 lat zmarł Janusz Oster.

Janusz Oster (ur. 27.06.1944 r.) swoją przygodę sportową rozpoczął od gry w piłkę ręczną w Grunwaldzie, ale najbardziej związany był z piłką nożną. Jako bramkarz występował w Wawelu Wirek, a jako pomocnik w trakcie studiów w Nadwiślanie Kraków.

W 1968 roku ukończył kurs instruktora piłki ręcznej i najpierw pracował w III i II-ligowej drużynie AZS-u Katowice, a następnie jako asystent trenera Adama Pecolda z piłkarkami ręcznymi Ruchu Chorzów, zdobywając mistrzostwo Polski w latach: 1975, 1976 i 1977.

W latach 1977-1980 był jeszcze trenerem II-ligowych piłkarek ręcznych Zgody Bielszowice, a następnie trafił do Górnika Zabrze, gdzie w roli kierownika sekcji piłki nożnej Górnika Zabrze w latach 1984-1989 świętował największe sukcesy. Zabrzanie w tym okresie cztery razy z rzędu sięgnęli po mistrzostwo Polski i zdobyli Superpuchar oraz grali w europejskich pucharach rywalizując z najlepszymi drużynami Starego Kontynentu.

Po zakończeniu pracy w Górniku był jeszcze działaczem Olimpii Piekary Śląskie, której piłkarze grali w III lidze, a piłkarze ręczni awansowali do ekstraklasy. Z Piekarami Śląskimi związał się także jako dziennikarz radiowy i w tej roli pojechał nawet na mistrzostwa świata w piłce ręcznej w 2015 roku do Kataru. Działał także jako menedżer z uprawnieniami zdobytymi w Polskim Związku Piłki Nożnej w 2004 roku. Najlepiej czuł się jednak w śląskiej rodzinie piłkarskiej o czym świadczy fakt wstąpienia do Klubu Seniora Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Janusz Oster, na ile czas pozwalał, uczestniczył w życiu klubowym Grunwaldu. Kilka tygodni temu ze względów zdrowotnych nie mógł jednak przybyć na tradycyjną Wigilię „Zielonych”.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek 16 stycznia o godzinie 11:00 w Bazylice Piekarskiej.

/Na zdjęciu Janusz Oster podczas Gali Grunwaldu (27.11.2021), na której ogłoszono wyniki „Plebiscytu na Piłkarza i Trenera 100-lecia GKS Grunwald Ruda Śląska”. Janusz Oster został wówczas uhonorowany Złotą Odznaką Honorową Śląskiego Związku Piłki Nożnej./

źródło: własne, slzpn.pl