Sport w Rudzie Śląskiej łapie finansowy oddech

W uroczystości otwarcia Halowych Mistrzostw Śląska Sędziów Piłki Nożnej rozgrywanych w Rudzie Śląskiej wziął udział Prezydent Miasta Michał Pierończyk, który zdaniem środowiska sportowego może znacznie poprawić sytuację rudzkich klubów.
 
– Muszę powiedzieć, że gdy dowiedziałem się, że ten turniej odbywa się już po raz 29, to zdałem sobie sprawę, że to jest sportowe wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz sportu w naszym województwie – mówi Michał Pierończyk. – W Rudzie Śląskiej poprzedni raz gościliśmy mistrzostwa sędziów w 1997 roku, a więc po 25 latach znowu wpisaliśmy się w jego bogatą historię. Zdajemy więc sobie sprawę z tego, że to wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się na boiskach pięknego obiektu Centrum Sportowego Football-on. Wszystko zostało znakomicie zorganizowane i uczestnicy mogli przeżywać wspaniałe sportowe emocje.
 
 
– Czy tak jak po 25 latach do Rudy Śląskiej wróciły mistrzostwa sędziów z Pana wyborem na Prezydenta wrócił do miasta klimat dla sportu?
 
– Myślę, że można tak powiedzieć. Startując w ubiegłorocznych przedterminowych wyborach, w swojej kampanii, podczas rozmów z ludźmi, słyszałem wyraźnie głosy, że trzeba iść w kierunku szkolenia dzieci i młodzieży. Trzeba poprawiać aktywność fizyczną, żeby nasze społeczeństwo dzięki ruchowi było zdrowsze. Wsłuchiwałem się w te głosy ludzi – mówiąc kolokwialnie – na ulicy, ale także rozmawiałem z przedstawicielami organizacji sportowych, którzy również prosili o prosportową zmianę. Wpisałem więc te postulaty w mój program wyborczy i staram się go realizować.
 
 
– Można to przeliczyć na złotówki?
 
– Zgodnie z przedwyborczą deklaracją zwiększyłem środki, które w tamtym roku, nazwijmy to na przetrwanie, wynosiły około 2 milionów złotych. W tym roku natomiast w budżecie mamy 3,5 miliona złotych i to jest ten początek. Kluby z zadowoleniem przywitały to, że zwiększamy środki, a ja liczę, że po tym roku, w którym mam nadzieję, że sytuacja zostanie ustabilizowana, będziemy mogli wyciągnąć wnioski i jeszcze lepiej planować wydatki na kolejne lata. Zobaczymy co będzie dalej, a musimy też pamiętać o sytuacji finansowej samorządów w tych trudnych latach, ale to jest priorytet. Należy więc te środki zwiększać i to na co nas będzie stać będziemy robili.
 
 
– Czy Pan jest kibicem?
 
– Tak. Nie powiem, że zapalonym kibicem, bo czas mnie trochę ogranicza. Praca, rodzina, małe dzieci, którym też trzeba poświęcić sporo czasu, sprawiają, że wygospodarowanie czasu na sport jest problemem. Mogę jednak powiedzieć, że moja sportowa ścieżka zaczęła się dość wcześnie i w szkole byłem w klasie sportowej. Uprawiałem koszykówkę, bo w tamtych czasach dumą Rudy Śląskiej była Pogoń Nowy Bytom. Andrzej Pluta był moim idolem, jednocześnie kilka lat starszym kolegą z tej samej szkoły. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem NBA, której mecze wchodziły na polskie ekrany telewizyjne i zachwycaliśmy się transmisjami i próbowaliśmy naśladować gwiazdy zza oceanu. Później się to jednak urwało, ale ta radość z oglądania wydarzeń sportowych pozostała.
 
 
– Który klub jest najbliższy Pana kibicowskiemu sercu?
 
– Ruda Śląska jest specyficznym miastem. Mamy w niej kibiców zarówno Górnika Zabrze jak i Ruchu Chorzów. Mamy nasze miejscowe kluby z wielkim osiągnięciami i wiekową tradycją. Grunwald w Halembie, Slavia w Rudzie Śląskiej, Pogoń w Nowym Bytomiu, Wawel w Wirku czy Urania w Kochłowicach oraz kilka innych sprawiają, że nie mogę się przywiązywać do jednej drużyny. Raczej cieszę się z tego, że jest sportowa rywalizacja i patrzę na to, żeby te kluby funkcjonowały, bo one robią dobrą robotę dla naszego miasta, z którego ostatnio na Prezesa Polskiego Związku Kolarskiego wybrany został mieszkający w Bielszowicach Rafał Makowski. Znam go z czasów naszej wspólnej działalności w organizacji młodzieżowej dawno temu, jeszcze w ubiegłym wieku. Ruda Śląska, jak widać stoi więc nie tylko piłkarzami, choć wychowanek Wawelu Wirek bramkarz Kamil Grabara był w reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w Katarze. Możemy się też pochwalić reprezentantami kraju w innych dyscyplinach, na przykład pływaczką Otylią Jędrzejczak czy zapaśnikami w stylu klasycznym. Dla mnie ten wątek jest o tyle bliski, że kuzyn mojego taty Brunon Frank był kilkakrotnie mistrzem Polski, a następnie przez kilka dekad trenerem. Sport jest znakomitą formą promocji miasta i chcemy to wykorzystać nie tylko mówiąc o aktualnych wynikach i tabelach, ale także prezentując te osoby, których życiową ścieżkę warto pokazywać naszym młodym mieszkańcom jako wzór. Sport to wartości, rywalizacja, kształtowanie charakteru i będziemy o tym pamiętać.
 
 
– Czego życzy Pan rudzkim sportowcom na progu 2023 roku?
 
– Tego, żeby dobrze się im funkcjonowało. Żeby widzieli, że to co robią ma sens. Żeby mieli satysfakcję oraz planowali swoje działania widząc perspektywę, która pozwala stawiać cele. Gdy są marzenia to wtedy pojawia się też energia do ich realizowania, a miasto będzie wspierało. Mam też wśród swoich doradców osoby, które mnie nigdy nie zawiodły i gdy się czasem zapędzę to mi podpowiadają co trzeba skorygować. Wsłuchuję się także w głosy przechodniów, z którymi spotykam się na chodnikach i też sporo z takich rozmów wynoszę, bo staram się odpowiadać na potrzeby mieszkańców Rudy Śląskiej – naszego miasta.
 
źródło i foto: slzpn.pl
 

Archiwum