Strzelcy w 15. kolejce Klasy A

Świąteczna kolejka rozgrywana była na raty. W środę Stadion zagrał z Siemianowiczanką, a reszta meczów odbyła się w Wielką Sobotę. Wszystkiemu przyglądał się Wawel Wirek, który w tej kolejce pauzował. W 15. kolejce padło tylko 20 bramek i jest to, jak do tej pory, najmniejsza zdobycz w całym sezonie.

Pozycję lidera utrzymała Slavia, która w derbach pokonała Gwiazdę na jej terenie 3-0. Goście długo prowadzili 1-0 po 9. golu w sezonie Dawida Hewlika. Podopieczni Dariusza Kota mieli swoje okazje, a w końcówce zostali skontrowani przez rezerwowych – najpierw 8. bramkę zdobył Michał Tałady, a po chwili kolejny młody Ukrainiec z talii trenera Marcina Rejmanowskiego, tym razem Vladyslav Kozachynskyi. Bilans zespołu z Rudy Południowej w rundzie wiosennej to dwie wygrane po 3-0.

Dwa punkty do lidera traci Jastrząb Bielszowice. „Orły” po derbowej porażce z Grunwaldem chciały odkuć się u siebie w starciu z Hetmanem. Trener Artur Opeldus dokonał dwóch zmian w porównaniu do inauguracyjnej kolejki. Na ławce rozpoczęli mecz Sebastian Gielza i Fabricio Jesus Da Silva, który okazał się dżokerem na wagę 3 punktów – wszedł w trakcie drugiej połowy i w 72. minucie strzałem z 16 metrów od słupka dał zwycięstwo 1-0.

Trzecia w tabeli Siemianowiczanka z racji meczu już w środę przez kilka dni dotrzymywała kroku Slavii – do soboty zespoły miały po 31 punktów. „Ciaciana” wygrała wprawdzie w Chorzowie 5-1, ale Stadion – przynajmniej w pierwszej odsłonie – postawił mocne warunki. Goście najpierw „stracili” za czerwoną kartkę trenera, a kilka minut później gola. W ciągu trzech minut przed końcem pierwszej połowy Siemianowiczanka zdobyła dwa gole „do szatni”, a po przerwie dorzuciła trzy. Samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców został Łukasz Mieszczak, który strzelił 16. gola w rozgrywkach. Z kolei dla Damiana Kowalczyka – podwyższył wynik na 3-1 – było to trafienie numer 7.

Świetnie spisuje się od początku rundy Grunwald, który wygrał trzeci mecz wiosną i goni czołówkę. „Zieloni” wygrali w Chorzowie z Józefką 4-1, a mogli rozstrzygnąć mecz znacznie wcześniej. Dopiero w doliczonym czasie gry Japończyk Ibuki Aono – 6. gol – z rzutu wolnego przypieczętował zwycięstwo halembian i powstrzymał zapędy gospodarzy. Dwa gole dla Grunwaldu zdobył Wojciech Jankowski. Najpierw otworzył, a na końcu ustalił wynik (bramki numer 4 i 5 w sezonie).

W meczu sąsiadów w tabeli Kamionka w nowych strojach podejmowała MK. Wszystkie gole padły w ciągu 20 minut II połowy. Prowadzenie objęli goście, a potem dwie bramki zdobyli miejscowi przechylając szalę na swoją korzyść – zwycięskie trafienie zaliczyli z „jedenastki”. Kamionka traci obecnie do 6. „eMKi” tylko punkt.

Naprzód Lipiny przerwał serię 7 porażek z rzędu. Podopieczni Grzegorza Wagnera pokonali 2-0 Wyzwolenie Chorzów i przeskoczyli w tabeli swojego rywala awansując na 11. miejsce. W meczu rozegranym na nowym sztucznym boisku w Świętochłowicach („Na Skałce”) zdecydowało doświadczenie. Bramki zdobył duet Ukraińców Yevhenii MakarenkoKostiantyn Zosimov, którzy razem mają w sumie 80 lat.

Klasyfikacja strzelców: zobacz