Runda pod znakiem jubileuszy

W rundzie jesiennej sezonu 2023/2024 w meczach Grunwaldu w Klasie A przypadło kilka jubileuszy – większych lub mniejszych – o których warto wspomnieć.

400

W 2. kolejce Grunwald zremisował u siebie rzutem na taśmę z Józefką Chorzów 2-2 – w 93. minucie gola na wagę punktu zdobył Łukasz Stawowy i był to 400. remis I zespołu.

3600 i 200

W 6. serii spotkań „Zieloni” zagrali w Katowicach Kostuchnie. Już na początku prowadzenie objęli miejscowi. Wyrównał niespełna pół godziny później Paweł Rostek. Był to gol I zespołu numer 3600. Z kolei dla Pawła było to pierwsze trafienie ligowe w Grunwaldzie. W końcu, jak trafiać, to tak, aby zapamiętali. Bardziej pamiętny był to przede wszystkim mecz dla naszego wychowanka Łukasza Szczygła, który powrócił do rodzinnej Kostuchny – wychowywał się tam, pracował oraz grał – i rozegrał w tym miejscu 200. mecz dla halembian.

100

9. kolejka to starcie z Wyzwoleniem Chorzów, które nie jest łatwym przeciwnikiem dla halembian. Chorzowianie przystępowali do meczu z serią 5 porażek z rzędu. Grunwald objął prowadzenie na początku II połowy, nie wykorzystał paru okazji i goście doprowadzili do wyrównania przerywając fatalną serię. 100. mecz w barwach Grunwaldu rozegrał Łukasz Stawowy. „Kapa” miał kilka setek, jednak tego dnia nic mu nie siedziało.

200 i 100

W 11. kolejce Grunwald podejmował będący bez punktu w tabeli Stadion Śląski. Podopieczni Grzegorza Kapicy zagrali na szóstkę z minusem (6-1). Było to w sumie 200. mecz Grunwaldu w Klasie A (105 meczów w latach 1962-1966, gdy była to 4. klasa rozgrywkowa; ze Stadionem był to 95. mecz w obecnej Klasie A – 2018-2021, 2022-nadal – 7. klasie rozgrywkowej).
Jednocześnie zwycięstwo ze Stadionem było 100. zwycięstwem minimum 5 bramkami Grunwaldu.

50

W Lipinach, gdzie odbył się mecz z Naprzodem, Grunwald zagrał na piątkę – był to 5. mecz obu drużyn w historii, halembianie strzelili 5 bramek, wygrali po raz 5. w sezonie, a 50. mecz (mały jubileusz) rozegrał Paweł Rostek.

2000 i 50

Ostatnia, 13. kolejka, to 2000. mecz Grunwaldu w historii i do tego przypadający na derby Halemby z Gwiazdą, mającą w swoich szeregach wielu byłych zawodników Grunwaldu, z trenerem na czele. Spotkanie od początku układało się dla „Zielonych” źle (0-2). Iskierka nadziei zatliła się golem do szatni, ale po przerwie ponownie nastroje były minorowe (1-3). Potem nastąpiło 18 minut (i 3 gole), które wstrząsnęło Gwiazdą. Zwycięstwo w takim i po takim meczu zostanie zapamiętane na długo.

W meczu z Gwiazdą 50. zwycięstwo zanotował jako trener I zespołu Grunwaldu Grzegorz Kapica – prowadził zespół w 136 meczach (oprócz 50 zwycięstw, dochodzi 25 remisów i 61 porażek, bramki: 221-263), z czego wiele na poziomie dawnej II i III ligi.