Pod znakiem piątek

W sobotę, w ostatnim meczu wyjazdowym w tym roku, Grunwald wybrał się do Lipin.

Był to 5. mecz obu drużyn w historii, halembianie strzelili 5 bramek, wygrali po raz 5. w sezonie, a 50. mecz rozegrał Paweł Rostek.

Skojarzenia z ostatniego meczu z Naprzodem z 18 marca tego roku były więcej niż dobre, wszak Grunwald nie wykorzystał wielu okazji, ale wygrał 1-0 po trafieniu Łukasz Szczygła w 90. minucie. Przed tą kolejką oba zespoły dzieliło 6 punktów. Na początku meczu halembianie strzelili dwie bramki. Jak można zauważyć na nagraniu, rzut karny – po którym padła bramka na 2-0 – został podyktowany pochopnie. W dalszej części I połowy Naprzód miał sześć okazji, ale gola nie zdobył. „Zieloni” wykorzystali za to jedną z pięciu okazji i do przerwy schodzili prowadząc 3-0. Po zmianie stron Naprzód szybko zdobył gola i złapał „wiatr w żagle”. Wiadomo było, że kolejne trafienie Grunwaldu wybije rywala z rytmu, ale nie udało się wykorzystać sytuacji. Gospodarze mogli zdobyć gola kontaktowego na ok. 20 minut przed końcem meczu, jednak nie zdołali pokonać Piotra Gula. Podopieczni Grzegorza Kapicy wykorzystali jedną ze swoich szans na kwadrans do końca, a kilka minut później dodali kolejnego gola i mecz zakończyli niełatwym acz efektownym zwycięstwem 5-1.

Nazwa Naprzodu (pełna nazwa to Świętochłowicki Klub Sportowy Naprzód Lipiny), podobnie jak i Grunwaldu, zmieniała się na przestrzeni lat. W sezonie 1949/50 „Zieloni” grali z drugim zespołem II-ligowego Naprzodu (wówczas Stal), w sezonach 1962/63, 1963/64 i 1964/65 także z II zespołem Naprzodu, a w sezonie 1967/68 z I zespołem Naprzodu (w 1966 roku miała miejsce fuzja Naprzodu Lipiny z Czarnymi Chropaczów i powstał GKS Naprzód/Czarni Świętochłowice).

Sobotni pojedynek Grunwaldu z Naprzodem Lipiny był 5. meczem obu zespołów – Grunwald wygrał po raz 3., a Naprzód ma 2 zwycięstwa w dorobku, bramki: 10-8 dla Grunwaldu.

Mecze Grunwaldu z I zespołem Naprzodu Lipiny:

Sezon 1967/1968
02.09.1967 Grunwald Halemba – Naprzód/Czarni Świętochłowice 2-0 (0-0)
1-0 G. Pawlik
2-0 Główka

28.04.1968 Naprzód/Czarni Świętochłowice – Grunwald Halemba 3-0 (1-0)

Sezon 2022/2023
21.08.2022 Grunwald Ruda Śląska – Naprzód Lipiny 2-4 (0-1)
0-1 Pleszak, 13 min – po dośrodkowaniu z wolnego A. Palki i wybiciu głową Togitaniego
1-1 Jankowski, 48 min – po podaniu Ito
1-2 Wawrzyniak, 51 min – dobitka po strzale A. Palki w poprzeczkę
1-3 Wawrzyniak, 56 min (prawie z połowy boiska) – po odbiorze piłki Różyckiemu
1-4 Gawenda, 78 min (piętą) – po dośrodkowaniu Hajka z rogu
2-4 Gawenda, 87 min (samobójcza) – po wybiciu piłki Kozłowskiemu

18.03.2023 Naprzód Lipiny – Grunwald Ruda Śląska 0-1 (0-0)
0-1 Szczygieł, 90 min – dobitka po strzale Malika w poprzeczkę