Sobotnie setki „Kapy”

W sobotę Grunwald zremisował z Akademią Piłkarską Wyzwolenie Chorzów 1-1.

Na zbiórce przed meczem trener Grzegorz Kapica miał do dyspozycji 19 zawodników – tylu w tym sezonie jeszcze nie było. Były to jednak miłe złego początki. Szybko okazało się, że występy Bartłomieja Gazdy i Yu Ito ze względu na urazy będą niemożliwe. Do pierwszego składu wskoczył Jonasz Nocoń, dla którego był to debiut ligowy w tym sezonie oraz po kontuzji wrócił Łukasz Stawowy. Z kolei na ławce usiadł Łukasz Szczygieł. Na rozgrzewce bramkarz Piotr Gul zderzył się z Jakubem Kozłowskim, ale ostatecznie wystąpił w meczu. W 11. minucie Mateusz Różycki wpadł w kleszcze obrońców Wyzwolenia i tak niefortunnie upadł na bark, że nie był w stanie kontynuować gry (w przerwie meczu „Różala” zabrała do szpitala karetka). Zastąpił go Sergii Siliuk, który nie wyszedł na drugą połowę (uraz mięśniowy). W 78. minucie ze względu na skurcze boisko opuścił Jonasz Nocoń, a w doliczonym czasie gry z tego samego powodu nie był w stanie kontynuować zawodów Jakub Kozłowski. Po meczu, na płycie boiska, na pachwinę narzekał Paweł Rostek, a w szatni uraz kostki zgłosił Kaito Sato.

Akademia Piłkarska Wyzwolenie Chorzów to całkiem nowy klub na mapie Chorzowa, który w sezonie 2022/2023 przystąpił do rozgrywek i wywalczył awans do Klasy A. Inny klub, z którym lata rywalizował Grunwald, AKS Wyzwolenie Chorzów, nie przystąpił w tym właśnie sezonie 2022/2023 do rozgrywek. Grunwald w przeszłości grał już z Barbarą-Wyzwoleniem Chorzów, AKS-em Chorzów, Wyzwoleniem Chorzów, Chorzowianką Chorzów, później z AKS-em Wyzwoleniem Chorzów, który powstał wpierw z fuzji AKS-u Chorzów z Chorzowianką, a następnie z połączenia z Wyzwoleniem Chorzów. Niezależnie od szyldu rywala, historia pokazuje (na dole mecze z AKS-em Wyzwoleniem), że Wyzwolenie zawsze było trudnym przeciwnikiem. Z ostatniego meczu z AKS-em Wyzwoleniem Chorzów z czerwca 2021 roku w sobotnim meczu w AP Wyzwolenie Chorzów wystąpiło 7 tych samych zawodników: Cichocki, Dorminger, Kocan, Krotofil, Nowak, T. Taborski i Tajnert.

Z Wyzwoleniem Chorzów 100. mecz ligowy w I zespole Grunwaldu rozegrał Łukasz Stawowy. „Kapa” ma w tym sezonie pecha do regularnych treningów i gry – najpierw kontuzja na początku meczu z Wawelem wyeliminowała go na prawie trzy tygodnie, a ostatnio po meczu z Hetmanem opuścił jeden mecz. W ten sposób trudno „złapać” formę, a w dobrej dyspozycji jest postrachem defensywy przeciwnika. W sobotnim spotkaniu miał kilka okazji, ale nie udało się ich wykorzystać.

Po meczu z Wyzwoleniem Łukasz powiedział:
– Był to bardzo słaby mecz w naszym wykonaniu pomimo tego, że w jakimś stopniu go kontrolowaliśmy i było dużo sytuacji. Brakowało jednak wykończenia ze strony mojej i kolegów. Gdyby worek z bramkami szybko się rozwiązał, to byłoby zdecydowanie lepiej. Niestety wyglądało to tak, jak wyglądało i strasznie męczyliśmy się.

– Było to 100. mecz, „setki” w spotkaniu też były, niestety nie było bramek. Miejmy nadzieję, że w kolejnym meczu zrehabilituję się i będzie zdecydowanie lepiej. Dopiero wracam po kontuzji, bez rytmu treningowego. Może miało to wpływ, że dzisiaj były niewykorzystane okazje.

Łukasz Stawowy zadebiutował w Grunwaldzie 14 sierpnia 2010 roku w meczu z Gwarkiem Ornontowice (3-3) i zdobył gola na 2-1. Co ciekawe, ten mecz sędziował Paweł Kuban (obecnie Referent ds. obsady sędziów i obserwatorów w Podokręgu Częstochowa). Wczoraj z kolei spotkanie prowadził jego syn Kamil Kuban (przeniósł się z Podokręgu Częstochowa do Podokręgu Katowice). W trzech sezonach „Kapa” w IV lidze rozegrał 73 mecze, strzelił 10 bramek i dodał 11 asyst. Od 2011 do 2013 roku szkolił również juniorów Grunwaldu z roczników 1994-1997. W 2022 roku powrócił do Halemby i ponownie łączy grę w I zespole ze szkoleniem młodzieży Grunwaldu (roczniki 2013 i 2014).