Różne losy byłych zawodników Grunwaldu

Po spadku w czerwcu z Klasy Okręgowej z Grunwaldu odeszło wielu zawodników, którzy wybrali nową ścieżkę przygody z piłką. Boisko jesienią zweryfikowało czy dany zawodnik obrał dobry kierunek czy jednak porwał się „z motyką na słońce”. Zapraszamy do lektury.

Jeremi Bernacki (2003) wybrał IV-ligowy Gwarek Ornontowice. Zespół po zmianie grupy z 1 na 2 spisywał się znakomicie i po rundzie jesiennej zajmuje 2. miejsce ze stratą 3 punktów do lidera, Polonii Łaziska Górne, która również przed tym sezonem przeszła do grupy „południowej”. Wracając do „Jerka”, to jego udział w wyniku jest epizodyczny. Wystąpił w całej rundzie zaledwie… 11 minut – w 1. kolejce 5 minut, w 2. kolejce 5 minut i w 9. kolejce 1 minutę. Ponadto 9 meczów przesiedział na ławce nie wchodząc na boisko. Lepiej było w Pucharze Polski na szczeblu Podokręgu Zabrze, gdzie zagrał z drużynami z niższych lig – w II rundzie 45 minut i strzelił gola (porażka 1-3, ale mecz zweryfikowany jako walkower 3-0), w ćwierćfinale 45 minut i 2 bramki (13-1) i półfinale 25 minut (5-0). Finał z III-ligowym Górnikiem II Zabrze odbędzie się wiosną. Zagrał również w II zespole Gwarka w Klasie A – 5-krotnie wychodził w podstawowym składzie, łącznie wystąpił 287 minut i strzelił 5 goli.

Michał Kowalczyk (2001) i Michał Tałady (2004) trafili do występującej w Klasie Okręgowej Slavii Ruda Śląska. Obaj wywalczyli miejsce w podstawowym składzie drużyny prowadzonej przez Jarosława Zajdla. „Kowal” zagrał w 12 meczach (11 razy wychodził w pierwszej „11”, a raz jako rezerwowy, 990 minut) i strzelił 2 bramki. Z kolei „Taład” grał we wszystkich 15 meczach rundy jesiennej w „podstawie” (1144 minut) i strzelił 4 bramki. Obecnie Slavia zajmuje 9. miejsce. Gdy anulowane zostaną wyniki Górnika 09 Mysłowice (rozegrał 5 meczów, a pozostałe 10 zostało odwołane, Slavia wygrała 1-0), wówczas Slavia będzie zajmowała 11. miejsce, obecnie pierwsze spadkowe.

Czterech zawodników – Kamil Buczkiewicz (2002), Robert Burdzik (2001), Dawid Ogłoza (2001) i Jakub Wojtaczka (2001) – dołączyło do Gwiazdy Ruda Śląska, rywala Grunwaldu w Klasie A. Dwaj pierwsi nie byli pierwszym wyborem trenera Dariusza Kota. Buczkiewicz zagrał w 9 meczach (8 z ławki, 245 minut) i zdobył 1 bramkę, a Burdzik w 8 meczach (7 z ławki, 218 minut). Natomiast Ogłoza i Wojtaczka byli podstawowymi zawodnikami Gwiazdy i grali od 1. minuty. Ogłoza zagrał w 12 meczach (957 minut) i strzelił 5 bramek, a Wojtaczka wystąpił w 13 meczach (1128 minut). Mają zatem spory udział w dobrym wyniku rudzian (4. miejsce).

W kadrze lidera Klasy A, Uranii Ruda Śląska, znajduje się dwóch zawodników, którzy w zeszłym sezonie grali w zespole „Zielonych” – bramkarz Patryk Pietrzyk (2004), który bronił bardzo dobrze i Jakub Kubica (2003, trenował ze Slavią, a wylądował w Uranii). Pietrzyk jesienią był tylko zastępcą podstawowego golkipera Rafała Pardeli. Wystąpił w Szopienicach od II połowy (wszedł przy wyniku 6-0) i w całym meczu z ostatnim UKS-em Ruchem. Z kolei Kubica tylko raz pojawił się na ławce i wówczas wszedł na ostatnie 10 minut w 6. kolejce.

Z kolei Dawid Skorupa (1998) szachował latem Grunwald i Slavię, a ostatecznie we wrześniu wyjechał do Niemiec i czeka na debiut w Spvgg Kleinaspach-Allmersbach, gdzie występuje jego brat Kamil.