Derby Rudy Śląskiej po rundzie jesiennej

Po rundzie jesiennej Klasy A na czele znajduje się Jastrząb Bielszowice, który o punkt wyprzedza Slavię Ruda Śląska, o dwa Siemianowiczankę i o cztery Wawel Wirek.

W tabeli derbowej sytuacja wygląda nieco inaczej. Przewodzi Slavia, która zgromadziła dwa punkty więcej od Jastrzębia. Wawel i Grunwald, czyli 4. i 5. zespół ligi, w derbach również zajmują te pozycje, ale zdobyły tylko po 3 „oczka”. Na najniższym stopniu podium znajduje się Gwiazda (obecnie 9. pozycja w lidze), która w pojedynku z Wawelem (22 października 2023 roku), ówczesnym liderem „Serie A”, przerwała fatalną passę w derbach trwającą prawie 2 lata i obejmującą 13 meczów bez wygranej (3 remisy i 10 porażek). Wcześniej Gwiazda wygrała w derbach Rudy Śląskiej 6 listopada 2021 roku w… Wirku, gdzie pokonała Wawel 2-1 w pierwszym meczu ligowym tych drużyn.

W 10 meczach derbowych padły 42 bramki, co daje średnią 4,2 bramki na mecz. 5-krotnie wygrywali gospodarze, 3-krotnie goście, a 2 mecze kończyły się podziałem punktów, bramki 25-17 dla gospodarzy. Ani jeden mecz nie zakończył się bez bramek. Najwięcej goli kibice oglądali w meczach z udziałem Gwiazdy: Slavia – Gwiazda (7-0), Gwiazda – Jastrząb (3-3) i Grunwald – Gwiazda (4-3). W tym ostatnim meczu, jako jedynym z dziesięciu, do przerwy prowadzili jedni (Gwiazda), a wygrali drudzy (Grunwald).

Kolejne mecze derbowe dopiero w marcu przyszłego roku. Piłkarska wiosna – za 4 miesiące – rozpocznie się od starcia Grunwaldu z liderem z Bielszowic.