Mistrzostwa Świata 2026 nie dla Maroka

Znamy już następnych gospodarzy mistrzostw świata. Turniej w 2026 roku odbędzie się w USA, Kanadzie i Meksyku. Po raz pierwszy organizacją podzielą się aż trzy państwa.

Kandydatura północnoamerykańska zwyciężyła w głosowaniu z Maroko, które po raz kolejny bezskutecznie starało się o organizację mundialu. USA, Kanada i Meksyk, startujące pod wspólnym hasłem #United2026 okazały się lepsze w głosowaniu 134 do 65 i za osiem lat staną przed zadaniem organizacji bezprecedensowego mundialu.

Zdarzało się już w przeszłości, że turniej odbywał się w dwóch krajach – w 2002 roku Korea i Japonia były gospodarzami mundialu – jednak jeszcze nigdy nie gościł on w trzech krajach jednocześnie. To nie będzie jedyna zmiana. Mistrzostwa świata 2026 będą pierwszymi, w których udział weźmie aż 48 zespołów.

– Nie jest jasne, czy wszystkie trzy kraje czyli USA, Kanada i Meksyk dostaną automatyczny awans jako gospodarze. Na razie plan jest taki: Azja – 8 miejsc, Afryka – 9 miejsc, strefa CONCACAF (czyli właśnie Ameryka Północna i Środkowa) – 6 miejsc, Ameryka Południowa – 6, Oceania – 1 miejsce, Europa – 16 miejsc. Dwie kolejne drużyny mają być wyłonione w specjalnym międzykontynentalnym turnieju barażowym – ale w nim nie może startować już Europa. Wiadomo, że miejsce dla gospodarza automatycznie pomniejsza pulę danego kontynentu – tłumaczy nowy układ strona „Historia Mundiali” na Facebooku.

Dla Kanady organizacja mundialu to nowość. Reprezentacja tego kraju jak do tej pory nie miała także okazji gry w tej imprezie i możliwe, że na własnej ziemi zadebiutuje. Stany Zjednoczone po raz drugi w historii ugoszczą najlepsze drużyny świata. Wcześniej organizowały turniej w 1994. Taka decyzja FIFA ma historyczny wymiar dla Meksyku – stanie się on pierwszym krajem, który trzeci raz zorganizuje piłkarskie MŚ. Wcześniej robił to w 1970 i 1986 roku.

źródło: przegladsportowy.pl
foto: AFP