Samuraje wchodzą do gry

Stało się! Na przedświątecznym posiedzeniu w dniu 29 marca Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej przyjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na używanie przez GKS Grunwald Ruda Śląska w rundzie wiosennej sezonu 2023/2024 nazwy marketingowej „Samuraje Halemba”.

Nie od dziś znane są związki Grunwaldu z Krajem Kwitnącej Wiśni. Od 2020 roku w I zespole zagrało w sumie już sześciu Japończyków – Kaiki Ozaki, Yu Ito, Koki Togitani, Kenta Honda, Ibuki Aono i Kaito Sato. Na pozwolenie na grę czeka kolejny Genki Miyoshi, a w zanadrzu jest jeszcze Daiju Yamaoka. Obaj 18-latkowie pokazali się z dobrej strony w sparingach i widać, że drzemie w nich spory potencjał.

W listopadzie zeszłego roku, po ostatnim zwycięskim meczu rundy jesiennej z Gwiazdą, na spotkaniu podsumowującym rundę Prezes Teodor Wawoczny zapowiedział, że współpraca Grunwaldu z Japonią zostanie rozszerzona, aby w kolejnym sezonie co najmniej 6 zawodników z Azji mogło grać jednocześnie w meczu ligowym. Pierwszy krok w tym kierunku został już zrobiony. W lutym Prezes Teodor Wawoczny, który język japoński ma w „małym paluszku”, przez 10 dni przebywał w Japonii oglądając potencjalnych nowych zawodników. Kilku graczy znalazło się na celowniku. – Boom na Japończyków po Mistrzostwach Świata w Katarze jest jeszcze bardziej widoczny i chcemy podążać tym kierunkiem. Moje obserwacje potwiedziły przypuszczenia, że rynek japoński ma olbrzymi potencjał i chcemy jako klub z tego skorzystać – powiedział nam Prezes Teodor Wawoczny.

Kolejny krok na „japonizację” klubu został zrobiony ostatnio. – 20 marca w kawiarni klubowej Walne Zebranie Grunwaldu przyjęło uchwałę o stosowaniu nazwy marketingowej „Samuraje Halemba”. Następnie złożyliśmy dokumenty w Śląskim Związku Piłki Nożnej, który jednogłośnie podjął uchwałę w ubiegły piątek – powiedział na łamach „Wiadomości Rudzkich” Prezes Teodor Wawoczny. – Walne Zebranie upoważniło Zarząd Klubu do działań zmierzających do stałej zmiany nazwy od 1 lipca. Zbieramy potrzebne dokumenty i niebawem złożymy stosowny wniosek w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, gdzie zarejestrowany jest Grunwald – dodał sternik halembskiego klubu.

Już wkrótce japońsko-polska mieszanka na boisku powinna dać wymierne efekty w postaci jeszcze lepszych wyników, a kto wie czy działania klubu nie przyciągną potężnego japońskiego kapitału obecnego w Polsce.