Komu awans, komu spadek?

Coraz bliżej ostatecznych rozstrzygnięć w rozgrywkach piłkarskich w Polsce.
 
Wczoraj awans do Klasy Okręgowej wywalczył Jastrząb Bielszowice, który pokonał w derbach 1-0 Wawel Wirek. Ile drużyn awansuje z katowickiej „Serie A” i czy ktoś spadnie? O tym poniżej.
 

II liga

Aby zacząć analizę dotyczącą awansów/spadków trzeba rzucić okiem na II ligę. Tam spadek dosięgnął w ostatniej kolejce Skrę Częstochowa i ma to wpływ na III i niższe ligi.
 

III liga

Z III ligi grupy III z automatu miały spadać trzy ostatnie zespoły. Skra Częstochowa powiększyła grono spadkowiczów do 4 zespołów. Już wcześniej z III ligi spadły LZS Starowice Dolne (Opolski ZPN) i Raków II Częstochowa. Wczoraj grono spadkowiczów powiększył Gwarek Tarnowskie Góry (po porażce z Rekordem Bielsko-Biała 1-4, który za tydzień może świętować u siebie awans do II ligi). Sytuację skomplikowała sobie Unia Turza Śląska, która straciła gola w 95. minucie (bramka) i przegrała na wyjeździe 0-1 z Odrą Bytom Odrzański. W tabeli Unia jest pierwsza „pod kreską” mając tyle samo punktów (38) co Odra, ale gorszy bilans bezpośrednich spotkań. Wszystko w nogach zespołu spod Wodzisławia Śląskiego – za tydzień w sobotę podejmie Wartę Gorzów Wielkopolski (39 punktów). Zwycięstwo da na pewno utrzymanie.
 

IV liga

Oczy drużyn z IV ligi – tych z miejsc 10. – zwrócone są na Unię Turza Śląska. Jeśli Unia spadnie do IV ligi, to MKS Myszków z grupy I i jeden z zespołów z grupy II (obecnie to ROW 1964 Rybnik) spadną do V ligi. Natomiast jeśli Unia utrzyma się, to zespoły z 10. miejsc czekają 15 i 18 czerwca baraże o utrzymanie.
 
W związku z reorganizacją (będzie jedna grupa 20-zespołowa IV ligi i dwie grupy 16-zespołowe V ligi) na pewno spadają zespoły od 11. do 16. miejsca i jeden/dwa z 10. miejsca.
 
W barażach o awans zagrają Podlesianka Katowice (z Jakubem Cebulakiem) i Podbeskidzie II Bielsko-Biała – pierwszy mecz 15 czerwca w Bielsku, a rewanż 18 czerwca w Katowicach.
 

V liga

Na dzisiaj w grupie północnej i południowej zagra po 7 zespołów z IV ligi (z miejsc 10-16). V ligę uzupełnią zespoły z Klasy Okręgowej. Na grupę północną i południową do rozdysponowania jest po 9 miejsc, czyli po 3 drużyny awansują z każdej grupy Klasy Okręgowej:
– z grup Bytom-Zabrze (3), Częstochowa-Lubliniec (3), Katowice-Sosnowiec (3) do grupy północnej,
– z grup Racibórz-Rybnik (3), Bielsko-Biała-Tychy (3), Skoczów-Żywiec (3) do grupy południowej.
 

Klasa Okręgowa

Z Klasy Okręgowej Katowice-Sosnowiec awans do V ligi zapewnił sobie już wcześniej AKS Mikołów. O „kroczek” od tego jest Ruch II Chorzów, a do 3. ostatniego miejsca jest kilku kandydatów – Śląsk Świętochłowice, GKS II Katowice i Górnik Wojkowice.
 
Zgodnie z regulaminem z okręgówki spada ostatni zespół. Trwa zażarta walka pomiędzy Łazowianką Łazy (Podokręg Sosnowiec) i Orłem Mokre (Podokręg Katowice). Wczoraj Orzeł po wygranej 5-0 z Uranią Ruda Śląska ma 2 punkty więcej od Łazowianki i jeszcze jeden mecz zaległy.
 

Klasa A

W Klasie Okręgowej zostaną 4 wolne miejsca – po 3 drużynach, które awansują do V ligi i po 1 drużynie, która spadnie do Klasy A. 4 miejsca trzeba podzielić na Klasę A – katowicką i sosnowiecką. Zatem z katowickiej Klasy A do Klasy Okręgowej awansują 2 zespoły. Minimalne szanse ma 3. zespół – o tym poniżej w „Postscriptum”.
 
Szansę na dołączenie do Jastrzębia mają 3 zespoły (mini tabela):
2. Slavia – 51 punktów,
3. Siemianowiczanka – 48 punktów,
4. Wawel – 47 punktów.
 
Już w najbliższej kolejce dojdzie do bezpośredniego pojedynku Slavii z Siemianowiczanką (jesienią 1-1), który może być decydujący.
 
25. kolejka:
Slavia – Siemianowiczanka 8 czerwca 11:00
Wawel – Józefka 8 czerwca 11:30
 
26. kolejka (ostatnia):
Stadion – Slavia 14 czerwca 18:00
Siemianowiczanka – Wyzwolenie 18:00
MK Górnik – Wawel 15 czerwca 17:00
 
W Klasie A pozostanie 11 zespołów (bez dwóch drużyn awansujących do okręgówki i Szopienic, które wycofały się jesienią) i wygląda na to, że już nikt więcej nie spadnie. Stawkę uzupełni mistrz Klasy B MKS Górnik 09 Mysłowice (rozgrywa drugi sezon w seniorach po założeniu klubu). Kolejnymi zespołami mogą być Orzeł Mokre (jeśli podwinie mu się noga w walce o utrzymanie w Klasie Okręgowej) i następny zespół z Klasy B.
 

Postscriptum – szansa 3. zespołu

Gdyby Unia Turza Śląska utrzymała się w III lidze, z IV ligi grupy II nie spadłby Gwarek Ornontowice (Podokręg Zabrze – grupa północna), a w barażach o utrzymanie w IV lidze górą byłby zespół z I grupy, to dodatkowo z 4. miejsca z Klasy Okręgowej do V ligi awansowałby jeden zespół z najlepszą średnią arytmetyczną biorąc pod uwagę grupy Bytom-Zabrze (1,85), Częstochowa-Lubliniec (1,95) i Katowice-Sosnowiec (1,92).
 
Gdyby okazało się, że „szczęśliwcem” zostałby zespół z grupy Katowice-Sosnowiec, to wtedy szansę na awans miałby zespół z 3. miejsca z Klasy A z lepszą średnią arytmetyczną biorąc pod uwagę grupę katowicką i sosnowiecką. Obecnie lepszy jest zespół z naszej grupy – 48 punktów w 22 meczach (śr. 2,18) przy 50 punktach w 24 meczach (śr. 2,08) zespołu z grupy sosnowieckiej.
 
Warunków dużo, ale piłka w grze…
 

Archiwum