Efekt domina

Wczoraj rozgrywki zakończyła IV liga. Do wyłonienia pozostała jeszcze drużyna, która awansuje do III ligi (baraże pomiędzy Rakowem II Częstochowa a Odrą Wodzisław Śląski Sp. z o.o.). Z tejże ligi spada ROW 1964 Rybnik. W związku z tym nie będzie baraży o utrzymanie w IV lidze pomiędzy 14. zespołem z grupy 1 a 14. zespołem z grupy 2. Spadek z IV ligi dotknął po 4 drużyny z obu grup, w tym 3 z Podokręgów Katowice i SosnowiecSarmację Będzin, AKS Mikołów i RKS Grodziec Będzin.

W tym sezonie – ze względu na brak spadków w sezonie 2019/2020 – Klasa Okręgowa grupa Katowice-Sosnowiec liczy 21 zespołów. W I rundzie zespoły grały terytorialnie mecz i rewanż (11 zespołów w grupie katowickiej, a 10 w sosnowieckiej). Po 4 najlepsze (zaczęły od zera) awansowały do grupy mistrzowskiej i zwycięzca po 14 kolejkach wywalczy awans (Podlesianka Katowice lub Zagłębie II Sosnowiec). Pozostałe 13 drużyn rozpoczęło rywalizację w grupie spadkowej z zachowaniem punktów z drużynami, z którymi trafiły do tej grupy. W II rundzie zespoły grają mecz i rewanż tylko z drużynami, z którymi jeszcze się nie spotkały.

Z Klasy Okręgowej Katowice-Sosnowiec z automatu spada 6 drużyn (w sezonie 2021/22 okręgówka będzie liczyła 16 zespołów). Spadek Sarmacji, AKS-u i Grodźca z IV ligi spycha kolejne 3 drużyny do Klasy A. To jednak nie koniec spadków, bowiem trzeba jeszcze zrobić zgodnie z regulaminem miejsce w Klasie Okręgowej dla Slavii Ruda Śląska. Zatem z 13 zespołowej grupy spadkowej spadnie aż 10 drużyn!

Sytuacja na 3 kolejki przed końcem sezonu w Klasie Okręgowej grupie Katowice-Sosnowiec:
52 punkty – GKS GieKSa II Katowice
48 punktów – Górnik Wojkowice
46 punktów – Górnik 09 Mysłowice

45 punktów – Źródło Kromołów
34 punkty – Siemianowiczanka
32 punkty – Ostoja Żelisławice
26 punktów – KP Sarnów
25 punktów – Orzeł Mokre
24 punkty – Unia Ząbkowice
24 punkty – Naprzód Lipiny
15 punktów – Wawel Wirek
12 punktów – Urania Ruda Śląska
6 punktów – Górnik Piaski

Na dzień dzisiejszy katowicką Serie A wzmocni 5 zespołów – Siemianowiczanka, Orzeł Mokre, Naprzód Lipiny, Wawel Wirek i Urania Ruda Śląska. Od dłuższego już czasu było wiadomo, że w sezonie 2021/2022 będzie więcej meczów derbowych drużyn z Rudy Śląskiej w Klasie A. Na tym szczeblu mamy trzech przedstawicieli, z czego Grunwald i Jastrząb wraz z Józefką Chorzów walczą o jedno miejsce dające awans do okręgówki.