XIX turniej im. J. Walczucha: zwycięstwo Grunwaldu (40 zdjęć)

Zwycięstwem Grunwaldu zakończył się XIX Halowy Turniej Piłki Nożnej rocznika 2009 im. Jana Walczucha, który odbył się dzisiaj w hali MOSiR w Halembie.

W turnieju organizowanym przez GKS Grunwald wzięło udział 8 zespołów podzielonych na dwie grupy – Grunwald I, Slavia Ruda Śląska, Jastrząb Bielszowice i Jedność 32 Przyszowice w grupie A oraz Grunwald II, Młode Wilki GKS Tychy, Gwiazda Chudów i APN Knurów w grupie B. Każdy zespół rozegrał po 3 mecze w fazie grupowej (spotkania trwały po 15 minut), a następnie na podstawie zajętych miejsc drużyny rywalizowały w fazie finałowej. W finale turnieju spotkał się Grunwald I z Jednością (w grupie było 3-0) i gospodarze wygrali 2-0. „Zieloni” jako jedyni nie stracili w turnieju bramki. Aż 13 bramek (z 15 zespołu) zdobył dla halembian Dominik Gans, który wyprzedził kolejnego strzelca turnieju o 10 trafień.
Każdy zespół wyłonił swojego najlepszego zawodnika, który otrzymał od organizatorów nagrodę. Turniej zakończył 10-minutowy Mecz Gwiazd – MVP Drużyn kontra Trenerzy. W spotkaniu padł remis 1-1.

Faza grupowa:
Grupa A:
Grunwald – Slavia 3-0 (Gans 2, M.Józiak)
Jastrząb – Jedność Przyszowice 0-0

Grunwald – Jastrząb 4-0 (Gans 3, Myśliwczyk)
Slavia – Jedność 1-2 (Materny – Mizera, Szałapski)

Grunwald – Jedność 3-0 (Gans 3)
Slavia – Jastrząb 0-0

Tabela grupy A:
1. Grunwald I – 9 punktów, bramki: 10-0
2. Jedność – 4 punkty, bramki: 2-4
3. Jastrząb – 2 punkty, bramki: 0-4
4. Slavia – 1 punkt, bramki: 1-5

Grupa B:
Grunwald II – Młode Wilki 1-1 (Adamczyk – Cegliński)
Gwiazda – APN 0-1 (Kalemba)

Grunwald II – Gwiazda 0-0
Młode Wilki – APN 0-0

Grunwald II – APN 1-1 (Brachmański – Kalemba)
Młode Wilki – Gwiazda Chudów 3-2 (Górski 3 – Kopel, Promny)

Tabela grupy B:
1. Młode Wilki – 5 punktów, bramki: 4-3
2. APN – 5 punktów, bramki: 2-1
3. Grunwald II – 3 punkty, bramki: 2-2
4. Gwiazda – 1 punkt, bramki: 2-4

Faza finałowa:
Półfinał 1A – 2B: Grunwald – APN 3-0 (Gans 3)
Półfinał 1B – 2A: Młode Wilki – Jedność 0-1 (Koehl)

Mecz o 7. miejsce 4A – 4B: Slavia – Gwiazda 0-0 karne: 3-0 (1-0 Spojda, 2-0 Ostrowski, 3-0 Fiuk)
Mecz o 5. miejsce 3A – 3B: Jastrząb – Grunwald II 0-1 (Duda)
Mecz o 3. miejsce APN – Młode Wilki 0-2 (Bagnicki, Cegliński)
Finał: Grunwald – Jedność 2-0 (Gans 2)

Mecz Gwiazd: MVP Drużyn kontra Trenerzy 1-1 (Ostrowski /Slavia/ – Kowol /APN/)

Klasyfikacja końcowa:
1. Grunwald Ruda Śląska (trenerzy: Ireneusz AdamczykMarcin Stępień) – Najlepszy zawodnik: Dominik Gans

2. Jedność Przyszowice (trener: Kamil Przybylski) – Najlepszy zawodnik: Jan Szałapski

3. Młode Wilki GKS Tychy (trener: Mateusz Malik) – Najlepszy zawodnik: Julian Cegliński

4. APN Knurów (trener: Aleksander Kowol) – Najlepszy zawodnik: Dawid Bismor

5. Grunwald II (trenerzy: Marcin StępieńIreneusz Adamczyk) – Najlepszy zawodnik: Filip Brachmański

6. Jastrząb Bielszowice (trener: Rafał Guśtak) – Najlepszy zawodnik: Laura Szczerbowska

7. Slavia Ruda Śląska (trener: Roman Cegiełka) – Najlepszy zawodnik: Dominik Ostrowski

8. Gwiazda Chudów (trener: Patrycjusz Botor) – Najlepszy zawodnik: Mikołaj Sieniada

Grunwald I wystąpił w składzie:
Dawid Krawczyk – Krzysztof Kołacz, Mateusz Józiak, Dominik Gans, Olaf Wiciok, Daniel Piecuch, Bartosz Myśliwczyk, Tomasz Chodzidło, Kamil Brunner, Maksymilian Sęk

Grunwald II wystąpił w składzie:
Bartosz Mańka – Kamil Józiak, Sebastian Mazurek, Bartosz Adamczyk, Szymon Duda, Filip Brachmański, Piotr Jendryczko, Kacper Stępień, Jan Wawro, Sebastian Rybka

Jan Walczuch urodził się 29.07.1928, a zmarł 23.11.1989. Był wieloletnim działaczem Grunwaldu. W 1962 r. został wiceprezesem Klubu. Od samego początku swej działalności, dla wielu członków był szefem Klubu, ponieważ od 1962 do 1977 prezesi Grunwaldu traktowali działalność sportową jak przysłowiowe „piąte koło u wozu”. Wreszcie 9 marca 1977 wybrany został prezesem i funkcję tę pełnił do 1981. W latach 80. oprócz wiceprezesury zajmował również stanowisko sekretarza, magazyniera i spikera klubowego. Za długoletnią pracę zawodową i społeczną przyznano mu 18 odznaczeń państwowych i sportowych. Cenił sobie szczególnie najwyższe odznaczenie Grunwaldu – medal „Zasłużony dla Klubu”.