XVIII turniej im. K. Motaja: zwycięstwo Górnika (18 zdjęć)

W sobotę w hali MOSiR w Halembie odbył się XVIII Halowy Turniej Piłki Nożnej rocznika 2008 im. Konrada Motaja.

W turnieju organizowanymn przez GKS Grunwald wzięło udział 5 zespołów – Górnik Zabrze S.S.A., KS Rozwój Katowice, KS GTV Stadion I Śląski Chorzów, KS GTV Stadion II Śląski Chorzów i Grunwald. Grano systemem „każdy z każdym”, a mecze trwały po 15 minut.

Wyniki:
Rozwój – Stadion I 1:2 (Lazar – Grześka, Madaj)
Grunwald – Górnik 0:5 (Błacheta 2, Czernik, Gamoń, Witkoś)
Stadion II – pauzuje

Rozwój – Stadion II 4:0 (Bajon, Ciszewski, Holeczek, Lazar)
Górnik – Stadion I 3:1 (Czernik, Kokoszka, Witkoś – Gielza)
Grunwald – pauzuje

Grunwald – Stadion II 0:4 (Wronowski 2, Kaiser, Szymański)
Rozwój – Górnik 1:2 (Lazar – Nowara, Witkoś)
Stadion Śląski I – pauzuje

Stadion I – Stadion II 6:0 (Gielza, Grześka, Karwowski, Madaj, Pandel, Roms)
Rozwój – Grunwald 4:0 (Holeczek 2, Makowiec, Śleziona)
Górnik – pauzuje

Stadion II – Górnik 0:6 (Gamoń 3, Błacheta, Galinajtys, Mazur)
Stadion I – Grunwald 8:0 (Kozłowski 4, Grześka, Kalawa, Krusz, Mil)
Rozwój – pauzuje

Tabela końcowa:
1. Górnik Zabrze S.S.A. – 12 punktów, bramki: 16-2 (trener: Patryk Dziadowicz)
2. KS GTV Stadion Ślaski I Chorzów – 9 punktów, bramki: 17-4 (trener: Konrad Łuszcz)
3. KS Rozwój Katowice – 6 punktów, bramki: 10-4 (trener: Krzysztof Soch)
4. KS GTV Stadion Ślaski II Chorzów – 3 punkty, bramki: 4-16 (trener: Konrad Łuszcz)
5. GKS Grunwald Ruda Śląska – 0 punktów, bramki: 0-21 (trener: Damian Szol)

Najlepszy Zawodnik: Aleks Kozłowski (Stadion I)
Najlepszy Bramkarz: Olivier Jopek (Rozwój)
Król Strzelców: Karol Gamoń (Górnik) – 4 bramki

Grunwald wystąpił w składzie:
Filip Brachmański, Dominik Dudek, Michał Janiec, Bartosz Jarczyk, Tymoteusz Marciniak, Marcel Musioł, Marek Nowacki, Nadia Ociepka, Nikodem Ociepka, Nikodem Szymański, Olaf Wiciok, Łukasz Wróbel

Konrad Motaj „chodząca encyklopedia piłkarstwa” urodził się 12.02.1907, a zmarł 18.03.1988. W latach 1925-26 był obrońcą Grunwaldu. Krótko grał w piłkę nożną, ponieważ w 1927 r. Klub rozwiązano, a trzy lata później był jednym z tych, którzy go reaktywowali, objawiając niecodzienną żyłkę organizatorską. Nic dziwnego, że z pełnym przekonaniem powierzono mu funkcję kierownika drużyny, którą pełnił z niewielką przerwą aż do wybuchu II wojny światowej oraz funkcję skarbnika, którą sprawował w latach 1938-39. Po wojnie, Konrad Motaj nie myślał bynajmniej o rozstaniu z Klubem. Przeciwnie, w 1946 doprowadził wraz z niewielką grupką entuzjastów do trzecich jego narodzin. Kierownikiem I drużyny piłki nożnej był jeszcze dwukrotnie w latach 1946-50 i 1960-65. Od 1969 do 1976 opiekował się II drużyną piłki nożnej. Był także członkiem Zarządu Grunwaldu (1963-1965 i 1969-1979). Dzięki Konradowi Motajowi można było odtworzyć dzieje piłki nożnej Grunwaldu w okresie międzywojennym. Historia klubowego futbolu (i nie tylko) była jego życiową pasją. Gdyby nie doskonała pamięć Konrada Motaja, pierwszy tom kroniki Grunwaldu byłby uboższy o wiele ważnych faktów historycznych. Od 1979 do 1988 członek honorowy Grunwaldu. W 1985 został odznaczony Medalem Grunwaldu „Zasłużony dla Klubu”.