2000/2001: Awans po zwycięstwie ze Stadionem

Stadion Śląski Chorzów 1-3 Grunwald Ruda Śląska (0-2)

GRUNWALD:
R.Kurpas (kpt) (75. R.Gurbisz) – M.Kowalczyk (77. D.Palacz), K.Aruczan (41. A.Bartoszek), J.Wojtaczka, D.Chmielarski – A.Zdebel (40. M.Szaton), R.Ochnio, P.Osiecki (75. P.Szulik), K.Skorupa (65. K.Kowalcze), P.Majchrzyk – R.Burdzik (41. A.Gosz)
Trener: Dariusz CZECH
Kierownik: Krzysztof BURDZIK

Do meczu ze Stadionem cała nasza drużyna podeszła bardzo zdeterminowana. Wszyscy chcieli zrewanżować się za niedawną porażkę w Halembie (1-2) i za porażkę z rundy jesiennej w Chorzowie (3-4), która odebrała naszej drużynie awans. Do dzisiejszego meczu „Zieloni” przystąpili nieco osłabieni, ponieważ najlepszy strzelec Dawid Ogłoza zagrał wczoraj cały mecz w I zespole, natomiast Kamil Aruczan oraz Arkadiusz Bartoszek wystąpili po połówce i mogli zagrać tylko jedną połowę. Z tego powodu trener Dariusz Czech dokonał zmian w taktyce i ustawieniu. Od początku meczu Grunwald zagrał 5 zawodnikami w pomocy i 1 napastnikiem. Z ustawienia wydawać by się mogło, że halembianie nastawieni byli na grę z kontry, ale było zgoła inaczej. Inicjatywa należała do Grunwaldu, który również częściej był przy piłce i stwarzał sobie sytuacje bramkowe. Gospodarze także mieli kilka sytuacji do zdobycia gola, a najgroźniejsza w pierwszej połowie, to wyjście sam na sam napastnika Stadionu z Łukaszem Kurpasem, przy której górą był nasz bramkarz. Do przerwy Grunwald prowadził 2-0 po golach Roberta Burdzika z rzutu wolnego wykonywanego z około 25 metrów i Kamila Skorupy, któremu asystował Remigiusz Ochnio. W pierwszej odsłonie nasi zawodnicy mogli dołożyć jeszcze przynajmniej dwie bramki. Najlepszą okazję zmarnował Kamil Skorupa, który z odległości metra nie trafił w piłkę dośrodkowaną w pole karne przez Roberta Burdzika.
Po przerwie trener Grunwaldu dokonał 3 zmian w składzie, ale nie zmienił ustawienia. Po jednej z akcji faulowany w polu karnym był Adam Gosz, a jedenastkę pewnie wykorzystał Remigiusz Ochnio. Na 10 minut przed końcem spotkania gospodarze zdobyli bramkę, ale Grunwald dalej grał pewnie i odpowiedzialnie. W końcówce z ustawienia 4-5-1 trener przeszedł na system 4-4-2 i przy otwartej grze gospodarzy, którzy chcieli na siłę zdobyć bramkę, nasi zawodnicy mieli kilka okazji, żeby podwyższyć wynik, jednak nic już nie wpadło.
Grunwald pokonał Stadion 3-1 i na kolejkę przed końcem sezonu wywalczył awans do V ligi. Gratulacje i podziękowanie dla chłopaków za cały sezon za walkę w każdym meczu, a przede wszystkim w tym decydującym, gdzie warunki pogodowe były trudne (wysoka temperatura i sztuczne boisko dały popalić każdemu), ale zrobili swoje. Jeżeli chodzi o dzisiejszy mecz ze Stadionem, to na pochwałę zasłużyli wszyscy, którzy grali, ale najbardziej słowa uznania należą się Remigiuszowi Ochnio i Pawłowi Majchrzykowi. Pierwszy „robił” grę i brał jej ciężar na swoje barki, a drugi walczył w odbiorze o każdą piłkę i przerywał prawie każdą akcję Stadionu.